Oglasi:

Največje dovoljene teže iz homologacije

Vse o opremi počitniških prikolic, nakupu, prevozu...

Odgovori

Odgovor Napisal/-a: Andi

Brez avatarja
Andi je odsoten
Andi
Prispevki: 7
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 2:00 pm

Največje dovoljene teže iz homologacije

Objavljeno: Ne Mar 02, 2014 10:25 pm

Zanima me, če se je že kdo srečal z težavo, ki sem jo sam opazil ob pregledu homologacije avtomobila, ki sem si ga ogledoval:

V homologaciji sem zasledil podatek Največja dovoljena teža avtomobila, ki je bila v omenjenem primeru 2065 kg ( rubrika F.1 v homologaciji ). Dodatno je v homologaciji zapisan tudi podatek o največji dovoljeni teži prikolice z zavoro ( rubrika O.1.3 v homologaciji ), v omenjenem primeru je bilo to 1300 kg. Torej je vsota skupaj 3365 kg. kar pa me je zmotilo, pa je podatek, ki se prav tako nahaja v homologaciji in sicer rubrika F.3, ki pa govori o največji dovoljeni teži skupine vozil, ki pa je v omenjenem primeru samo 3065 kg, torej se nekje izgubi 300kg.

Preveril sem homologacijo svojega Scenica in ugotovil, da imam tudi tam podoben primer: 2010 kg + 1300 kg = 3000 kg. Ker pa imam prikolico z največjo dovoljeno težo 1100 kg, sem torej na seštevku 3110 kg, kar je 110 kg več, kot dovoljuje rubrika F.3.

Kolikor se spomnim, je skupina vozil vlečno in vlečeno vozilo skupaj? Zdi se mi jako čudno, da proizvajalec najprej navede največjo dovoljeno težo vozila, potem dovoli vleko prikolice XXX teže ( seveda z istim vozilom ), potem pa to isto vsoto tež omeji v drugi rubriki.

Če imam prav, utegnemo imeti prikoličarji kar nekaj težav. Preveril sem kar nekaj avtomobilov in seštevek tež vozila in prikolice večinoma ni enak rubriki F.3.

Poudarjam - ne govorim o potrebnem izpitu, zanimajo me samo teže iz homologacije oz. KAJ SMEM VOZIT!
Andi2014-03-02 23:26:52

Odgovor Napisal/-a: avtokampi.si

Uporabniški avatar
avtokampi.si je odsoten
avtokampi.si
Prispevki: 2222
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 1:59 pm

Največje dovoljene teže iz homologacije

Objavljeno: Po Mar 03, 2014 11:32 am

tukaj je malce bolj natančno pojasnjen vaš primer... pomembno je, da je voznik čimbolj suh in potem lahko vlečete težjo prikolico :)

Največja dovoljena masa skupine vozil (F.3) velja za vlečno vozilo s prikolico in ne sme biti presežena. Največja dovoljena masa priklopnega vozila (O.1.3) se nanaša na priklopno vozilo, ki ga lahko vleče vozilo, vendar ob pogoju, da največja dovoljena masa skupine vozil (F.3) ni presežena. To pomeni, da kadar vozilo ni obremenjeno do svoje največje dovoljene mase (F.1) – ko je npr. v vozilu zgolj voznik, takrat lahko vleče priklopno vozilo z največjo dovoljeno maso, kot je navedena v homologacijskem dokumentu (O.1.3). Kadar pa je vozilo obremenjeno do svoje največje dovoljene mase (F.1), takrat pa je največja dovoljena masa priklopnega vozila lahko zgolj tolikšna, da največja dovoljena masa skupine vozil (F.3) ni presežena, torej razlika F.3 – F.1.


avtokampi.si2014-03-03 12:41:15

Odgovor Napisal/-a: Andi

Brez avatarja
Andi je odsoten
Andi
Prispevki: 7
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 2:00 pm

Največje dovoljene teže iz homologacije

Objavljeno: Po Mar 03, 2014 5:10 pm

Hvala za informacijo, naslednji nakup avtomobila bo odvisen od teh podatkov. Zaenkrat imam pa srečo, da se po svetu vozim z bolj ali manj praznim avtom in da je prikolica med lažjimi.

Me pa večkrat začudi kakšna kompozicija, predvsem tu mislim na tuje turiste, pri kateri dokaj slaboten avto vleče za seboj precej velike prkolce. Primer npr Kangoo s 5 metrsko Hobby. Kangoo ima pri nas omejitev 1050kg. Kako imajo ta razmerja tež rešena čez mejo?

Odgovor Napisal/-a: grizzli

Brez avatarja
grizzli je odsoten
grizzli
Prispevki: 4
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 2:01 pm

Največje dovoljene teže iz homologacije

Objavljeno: Če Mar 13, 2014 12:26 pm

Avstrijci in nemci so glede tega dokaj strogi. Na avtocestah so tehtanja pogosta.

Odgovor Napisal/-a: Andi

Brez avatarja
Andi je odsoten
Andi
Prispevki: 7
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 2:00 pm

Največje dovoljene teže iz homologacije

Objavljeno: Če Mar 13, 2014 10:16 pm

Vem. In ravno zato me čudi, ko jih srečavam s podhranjenini avtomobili.

Odgovori