Oglasi:

Zimska oprema avtodomov po Evropi

Vse o najemu, nakupu in potovanju z avtodomom

Odgovori

Odgovor Napisal/-a: dsalehar

Brez avatarja
dsalehar je odsoten
dsalehar
Prispevki: 5
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 2:12 pm

Zimska oprema avtodomov po Evropi

Objavljeno: Pe Jan 13, 2017 8:51 am

Avtodomarji vedno pogosteje potujemo pozimi, pri čemer moramo občasno uporabiti snežne verige, da se izognemo bodisi kazni ali pa nevarni okoliščini. Sam sem pri tem naletel na problem. Imam AD na osnovi Ford Transita modelno leto 2006 (velja vse do 2014). Ford dovoljuje snežne verige samo za dimenzije gum 195/75-16, homologacija pa velja samo za gume 215/75-16C 111R/113.
Je kdo rešil ta problem? Lp Dušan

Odgovor Napisal/-a: avtokampi.si

Uporabniški avatar
avtokampi.si je odsoten
avtokampi.si
Prispevki: 2221
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 1:59 pm

Zimska oprema avtodomov po Evropi

Objavljeno: Pe Jan 13, 2017 12:00 pm

Zanimiv primer. Ford je verjetno napisal omejitev za verige zato, ker je obseg pri večjih gumah že malce kritičen, da bi verige delale kakšno škodo na koloteku. Tudi razlika v obsegu obeh dimenzij je kar precejšnja.


Jaz bi v vašem primeru poklical direktno v Verige Lesce (tel. 04 537 0900) oz. se enkrat kar z avtodomom gor zapeljal, da preverijo, če bi bile kakšne verige primerne za to večjo dimenzijo. Edino, če boste šli vpisovat novo dimenzijo zimskih gum v homologacijo, da boste potem lahko uporabili verige. Pa še to zna biti za to manjšo dimenzijo problem. Priporočam, da se prej pozanimate na tehničnem pregledu, če bi to šlo.

Pa še link do zimske opreme po Evropi in informaicja o 20% popustu na snežne verige - http://www.avtokampi.si/novica/4/1760/Zimska-oprema-avtodomov-po-Evropi
avtokampi.si2017-01-13 13:06:39

Odgovor Napisal/-a: dsalehar

Brez avatarja
dsalehar je odsoten
dsalehar
Prispevki: 5
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 2:12 pm

Zimska oprema avtodomov po Evropi

Objavljeno: Pe Jan 13, 2017 12:25 pm

Oh, saj sem pisal Verigi, pa dobil odgovor, ki ga prilagam na koncu. Sem pa problem rešil. Tako proizvajalca RUT kot Pewag imata konfiguratorje na tip vozil in dimenzijo gum. Oba imata ustrezne nemške in avstrijske certifikate. Odločil sem se za Pewagove, ki sem jih dobil na Amazon.de za106EUR.

Poleg Verige sem povprašal za nasvet Summit motor, tudi oni niso znali rešiti ta problem. Saj dimenzija gum 195/75-16 nima dovolj nosilnosti - samo 900kg, zato tudi homologacija ni možna za 3.5t skupne dovoljene mase vozila.....Angry.

Prejel pa sem tipični slovenski odgovor, to ni moj problem, znajdi se kakor veš in znaš......

On 11 Jan 2017, at 08:36, Blaž Vidic <tehnologija@veriga-lesce.com> wrote:

Spoštovani!
 
Vulkanizer vas je pravilno opozoril, da morate preverit, vendar mi nismo pravi naslov za ta odgovor. Veriga, ki ste jo našli, zahteva najmanj 16 mm prostora. Podatkov koliko prostora imajo določena vozila pa mi žal nimamo. V navodilih za uporabo vozila mora biti napisano na katerih dimenzijah gume se na Vašem vozilu sme uporabljati verige in tudi kakšne so omejitve za uporabo verig.
 
Lep pozdrav / Freundliche Grüsse / Best regards
 
Blaž Vidic
mag. ing. str.
Tehnolog/ Technology
 
VERIGA K.F., d.o.o.
Alpska 43
SI-4248 Lesce
 
f: +386 4 537 09 33



Odgovor Napisal/-a: dsalehar

Brez avatarja
dsalehar je odsoten
dsalehar
Prispevki: 5
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 2:12 pm

Zimska oprema avtodomov po Evropi

Objavljeno: Pe Jan 13, 2017 12:27 pm


Pa še to: Nima samo Ford ta problem, marsikateri AD na osnovi Ducata ne more zakonito uporabljati snežnih verig, zlasti, če je skupna nosilnost do 3.5T, Lp D

Odgovor Napisal/-a: avtokampi.si

Uporabniški avatar
avtokampi.si je odsoten
avtokampi.si
Prispevki: 2221
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 1:59 pm

Zimska oprema avtodomov po Evropi

Objavljeno: Pe Jan 13, 2017 12:31 pm

Ravno zato bi se bilo dobro zapeljat direktno v Lesce in jaz bi vzel kar klasiko 12 mm debelino členov, če bi seveda šla gor..koliko pa imajo Pewagove snežne verige debelino členov?

Odgovor Napisal/-a: dsalehar

Brez avatarja
dsalehar je odsoten
dsalehar
Prispevki: 5
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 2:12 pm

Zimska oprema avtodomov po Evropi

Objavljeno: Pe Jan 13, 2017 12:54 pm

Pewagove in RUT-ove imajo velikost členov 8mm. Nova tehnologija in jeklo jim to omogočata. Vendar za moj AD predpisujeta max. hitrost 30km/h. Thule ima celo člene z 6mm, a so drage kot žefran!

Odgovor Napisal/-a: avtokampi.si

Uporabniški avatar
avtokampi.si je odsoten
avtokampi.si
Prispevki: 2221
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 1:59 pm

Zimska oprema avtodomov po Evropi

Objavljeno: Pe Jan 13, 2017 1:15 pm

Bo treba res preverit te "nove tehnologije" v praksi, ker škodo, ki jo zna povzročiti odtrgana veriga, zna biti kar velika. Člen je člen, debelina je tudi debelina in sila enega 3,5t težkega avtodoma je tudi stalnica in ko gre to s pol gasa v poledenel in zasnežen klanec... Mi smo enkrat testirali celo tekstilne verige na avtodomu, rezultat je bil povsem drug kot pa na osebnem avtu, ker teža naredi svoje.


avtokampi.si2017-01-13 14:39:37

Odgovor Napisal/-a: dsalehar

Brez avatarja
dsalehar je odsoten
dsalehar
Prispevki: 5
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 2:12 pm

Zimska oprema avtodomov po Evropi

Objavljeno: Pe Jan 13, 2017 1:33 pm

SmileHvala za skrb. Pred tem sem prebral par forumov V CH, A, D! Frajerji so problem rešili z novo obliko členov, tako, da se členi stikajo z bistveno večjo površino, členi se ne varijo (ni oblikovanje člena in varjenje v  eni točki, temveč so členi iz dveh polovic, ki se zvarijo pod pritiskom (ni več klasičnega varjenja), poleg tega so te verige v uporabi že dve leti. Švicarski kolegi so z njimi zadovoljni, zato sem kar pomirjen.....Lp D

Odgovori