Oglasi:

Uveljavljane zdravtsvene kartice na Hrvaškem

Vse o kampiranju, naši spletni strani, vaši predlogi

Odgovori

Odgovor Napisal/-a: avtokampi.si

Uporabniški avatar
avtokampi.si je odsoten
avtokampi.si
Prispevki: 2222
Pridružen: Pe Feb 01, 2019 1:59 pm

Uveljavljane zdravtsvene kartice na Hrvaškem

Objavljeno: Sr Avg 21, 2013 8:10 am

Objavljamo zanimiv članek iz časopisa Delo o uveljavljanju zdravstvenih storitev na Hrvaškem.

Delo, 20.8.2013

Evropska zdravstvena kartica ne odpira vseh vrat

Turisti na Hrvaškem: Če zdravnik noče vzeti evropske zdravstvene kartice, naj se pacienti sklicujejo na svoje pravice.

Ljubljana, Krk - Oglasila sta se nam Ljubljančana, ki sta med letovanjem na otoku Krk z bolnima otrokoma obiskala zdravnico in pri tem imela težave z uveljavitvijo evropske zdravstvene kartice. Pokazalo se je, da so turisti na Hrvaškem letos množično samoplačniki. Kar je kršitev evropske uredbe.

Odkar je Hrvaška v EU, velja tudi v tej državi uredba o koordinaciji sistemov socialne varnosti št. 883/2004 evropskega parlamenta in sveta, po kateri so vsi državljani EU z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja upravičeni do zdravstvenih storitev kjerkoli v EU, torej tudi na Hrvaškem.

Z evropsko kartico smo bili Slovenci upravičeni do nujnih zdravstvenih storitev na Hrvaškem že pred njenim vstopom v EU, in sicer na podlagi meddržavnega sporazuma iz leta 2004. Kar je podlaga za to, da Slovenec, če zboli, lahko obišče zdravnika na Hrvaškem ob predložitvi evropske kartice brezplačno. Zanj plača slovenska zdravstvena blagajna. A kaj se dogaja?

V uredništvu imamo račun zdravnice Biserke Mahulja, ki ima koncesionarsko ambulanto v kraju Šilo na otoku Krk. Za pregled 15-letne slovenske deklice, ki je bruhala in imela vročino (pokazalo se je, da ima vneto grlo), je maja zaračunala 220 kun (29,25 evra). Evropske kartice ni hotela vzeti, je povedal dekličin oče. Za zdravilo v lekarni so odšteli še 140 kun (18,6 evra). Slovenski zavod za zdravstveno zavarovanje, pri katerem so zahtevali povračilo stroškov, je priznal stroške po veljavnem ceniku in dogovoru med državama. Ljubljanska družina je dobila povrnjenih 18,58 evra, torej le tretjino stroška. Prav nad to zdravnico se je pritožil še en Ljubljančan, ki je k njej ta mesec, torej avgusta, pripeljal dveinpolletno hčer, ko je Hrvaška že vstopila v EU. Tudi od njega zdravnica ni hotela vzeti kartice, šele ko je rekel, da nima denarja, in se skliceval na svoje pravice, je kartico vzela in mu ni bilo treba plačati iz žepa.

»Začela sem zaračunavati, ko so julija uvedli samoplačniške turistične ambulante v zdravstvenem domu v mestu Krk. Živim od svojega dela in ne vem, zakaj bi turista pregledala za 50 kun (op. a. 6,45 evra), ki mi jih potem naša zdravstvena blagajna vrne ali pa ne, če v zdravstvenem domu računajo več? Nikoli pa ne računam nujnim bolnikom in tudi kontrolnega pregleda ne računam,« je povedala zdravnica Biserka Mahulja.

Ko smo preverjali trditev, se je pokazalo, da so v večjih turističnih krajih, v katerih je turist v zdravstvenem domu v prejšnjih letih zanesljivo dobil zdravstveno storitev s kartico, letos prvič uvedli samoplačniške turistične ambulante. In tako posredno obšli evropske pravice.

Pritožbe zaradi pošiljanja v samoplačniške ambulante
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) so povedali, da so imeli v zadnjih letih le nekaj deset pritožb nad hrvaškimi zdravniki, ki so slovenskim bolnikom kljub evropski kartici zdravljenje neupravičeno zaračunali. Toda vse kaže, da so se letos razmere precej spremenile.

Če Slovenec ali državljan katere druge države v EU zboli kjerkoli v EU (tudi na Hrvaškem) in potrebuje zdravljenje, bi moral imeti enake pravice kot v svoji matični državi. Matična država oziroma njena zdravstvena blagajna pa zanj zdravstvene storitve plačata, a le, če jih je koristil v javni zdravstveni mreži.

Slovenski ZZZS plača vsako leto največ Bosni – lani kar 11 milijonov evrov (večina stroškov je nastala z zdravljenjem upokojencev, nekdanjih delavcev v Sloveniji). Na drugem mestu po stroških je Hrvaška – lani ji je Slovenija za zdravljenje Slovencev plačala 8,4 milijona. Na Hrvaškem namreč letuje okoli 600.000 turistov in nekaj tisoč jih tam zboli, obišče zdravnika, se zdravi v bolnišnici. »Nekaj deset pritožb, ki jih dobimo vsako leto, ob vseh teh pregledih ni zelo velik problem. Če Slovenec zboli na Hrvaškem, lahko gre tudi v zasebno ordinacijo in mu ZZZS povrne znesek po ceniku hrvaškega zavoda za zdravstveno zavarovanje,« je prejšnji teden povedal direktor področja za urejanje mednarodnih zavarovanj na ZZZS Klemen Ganziti. Tako je bilo tudi v primeru, ki smo ga opisali na prvi strani. Kaže, da bo letos pritožb več.

Turisti so menda obveščeni

Zadnje dni so na slovenski ZZZS dobili sporočila zavarovancev, da jih tudi v večjih turističnih krajih usmerjajo v turistične samoplačniške ambulante. Torej ne samo na Krku, kot smo izvedeli na Delu, ampak tudi v Poreču, Črvarju in drugod. Eva Godina iz ZZZS, ki se je v imenu slovenskih zavarovancev o tem včeraj pozanimala na Hrvaškem zavodu za zdravstveno zavarovanje, je izvedela, da so turistične ambulante ustanovile lokalne skupnosti in da te ambulante nimajo pogodb s hrvaško zdravstveno blagajno (HZZO). To menda piše tudi na vidnem mestu turističnih ambulant, so ji zatrdili v HZZO. Tako naj bi bili torej bolni turisti obveščeni, da so turistične ambulante samoplačniške. Godina je dejala, da bodo o tej problematiki zagotovo govorili na prvem skupnem sestanku, ki bo septembra.

»Slovenski zavarovanci naj bodo pozorni, ali je zdravnik v javni mreži ali ni. Zdravnik v javni mreži je dolžan vzeti evropsko kartico. Če noče, naj pacienti zahtevajo, da jo vzame, in se sklicujejo na svoje pravice,« svetuje direktor službe za stike z javnostjo ZZZS Damjan Kos.

Za storitve na Hrvaškem je sicer treba nekaj malega plačati v vsakem primeru, saj poznajo na Hrvaškem doplačila (pri nas smo zanje zavarovani pri Vzajemni in še dveh zavarovalnicah). Tako stane pregled pri zdravniku na Hrvaškem v vsakem primeru deset kun, enako zdravilo na recept, vsak dan v bolnišnici pa 200 kun. Najvišji skupni znesek doplačila bolj kompleksnega zdravljenja je 2000 kun, je spomnil Kos.

Kako je z evropskimi pravicami do zdravljenja na Hrvaškem, smo vprašali tudi na hrvaški zavod (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje). »HZZO je dal vsem pogodbenim zdravstvenim ustanovam in pogodbenim partnerjem zasebnikom natančna pisna navodila za postopanje pri zdravstvenih storitvah zavarovancev, ki prihajajo iz držav EU,« so zapisali. Vse informacije so na voljo na www.cezih.hr. Za zdravnike, ki bi kršili navodila, so predvidene denarne kazni.
avtokampi.si2013-08-21 10:12:43

Odgovori